Mi végre vagyunk a világon? Mindannyiunk számára adottak a lehetőségek, hogy megtaláljuk a kérdésre a választ.
Irvin D. Yalom – a pszichoterapeuta, akire már hivatkoztam – 7 lehetőségként foglalja össze, hogy melyek lehetnek azok az életcélok, amelyek értelmet adhatnak az életünknek. Közös jellemzőjük, hogy önmagukban is elégtételt hordoznak és nem kell külön igazolnunk őket.
- lehetőség: ALTRUIZMUS – vagyis célul tűzni ki mások szolgálatát, a könyörületesség gyakorlását, nem kevesebbet akarni, mint jobbá tenni a világot. Ott ahol vagyunk, akkor, amikor ott vagyunk és azokkal az eszközökkel, amelyek rendelkezésre állnak.
- lehetőség: ELKÖTELEZETTSÉG EGY ÜGY IRÁNT – ez az Ügy lehet családi (a gyermekeink tisztességes felnevelése, a szülőkről való gondoskodás), politikai, vallási, közösségi. Karl Japers azt mondja: “Az ember az, amivé vallott ügye avatja.”
- lehetőség: KREATIVITÁS / ALKOTÁS – valami újat alkotni, valami olyasmit, ami egyedülállóan újszerű vagy szép, ami lehet bármi: tanítás, főzés, játék, kertészkedés, szerelés, művészet… A kreativitás egyben önmagunk felfedezése is.
- lehetőség: A HEDONISTA MEGOLDÁS – amikor az ember célja a teljes élet élése, a létezés csodájára való rácsodálkozás érzésének fenntartása, az élet természetes ritmusának élvezete.
Még nem írtam olyat, amit Te választanál? Pár nap múlva jön a folytatás a maradék három lehetőséggel.
Esszencia a végére: A minimalizmus azt is jelenti, hogy képesek vagyunk sallangmentesen koncentrálni az igazán fontos dolgokra, amelyek a legtöbb esetben nem is dolgok, ugye ;). Van fontosabb, mint megtalálni az életcélunk?
Üdv, Tünde
Szia Gábor! Köszi az érdeklődést, a kérdés jogos, kicsit elbénáztam a folytatás beállítását :). Is. Maradt még három és a plusz egy , amit pár nap múlva felküldök ide, vsz vasárnap lesz a napja. Annyira kint vagyok a komfortzónámból, hogy lelkileg nem értem be magam 🙂 és persze az írásban sem… élménygyűjtés zajlik :). Üdv, Tünde
Szia, ennek a cikknek mikor lesz folytatása?