Te is csapdában vagy?
A csapda neve: “a biztonság kedvéért”.
Hogy legyen ez is a biztonság kedvéért, meg az is, hátha kell. Naná, hogy több is legyen. Mert mi van, ha úgy alakul, hogy kellene és pont nincs és jajmilesz!
Csapda ez a javából, hamisan keltett szorongásérzet hiteltelen csillapítása és álságos, látszólagos függetlenség a körülményektől. Nem megválni valamitől “a biztonság kedvéért” nem reális.
Elmondom, hogy miért gondolom.
Martin Buber, egzisztencialista filozófus az Én és Te című munkájában az emberben, mindannyiunkban eredendően meglévő kapcsolatigényről beszél és hogy ebből kétféle van.
1.Van az Én és Az kapcsolat, amely általában birtokviszony vagy attitűd és hasonlók. Enyém, Tiéd, Szeretem, Utálom.
2. Van az Én és Te kapcsolat, amelynek az alapja a kölcsönösség. Az, hogy kölcsönösen emberként reagálunk egymásra érzelmileg, viselkedéssel, szándékkal, akarattal. Ez a kapcsolat az, amelyben az egyén építkezik. Egy kölcsönös Én és Te kapcsolat az, ami egyfajta biztonságot ad, és nem a “biztonság kedvéért” felhalmozott tárgyak.
Régen, ha nem volt valamim, valamid (és tudom szerencsére még most is előfordul), akkor kölcsönkértük olyan emberektől, akikre számíthattunk, szomszédtól, családtagtól, ismerőstől és ebből épül egy Én és Te viszonylat. Mert rám, rád is lehet majd számítani.
Ez a lényeg. Nem a birtoklás. Ha hiányzik a kölcsönös Én és Te az életünkben, akkor nincs biztonság.
A fenti gondolatsort Martin Buber, Irvin D. Yalom és Joshua F. Millburn inspirálta. Öröm, hogy olvashatom őket.
Üdv, Tünde
kép innen: kave.network.hu